Rolety zewnętrzne – za i przeciw
Rolety zewnętrzne – za i przeciw
14 sierpnia, 2018
Moskitiery rolowane czy ramkowe
Moskitiery rolowane czy ramkowe?
17 sierpnia, 2018
Pokaż wszystkie

Żaluzje drewniane w kuchni

Żaluzje drewniane w kuchni

Żaluzje wykonane z drewna wyglądają niezwykle gustownie i elegancko. Jako że są zrobione ze szlachetnego materiału, wymagają specjalnego traktowania. Czy sprawdzą się więc w takim pomieszczeniu jak kuchnia – w którym panują specyficzne warunki?

Wilgoć, zapachy, wysoka temperatura…

Drewniane rolety nie są najlepszym wyborem do kuchni. Podczas gotowania wytwarza się para, która może się osadzać na lamelkach rolet i niszczyć drewno. Drewniane żaluzje nie odbijają promieni  słonecznych. Nie nagrzewają się tak łatwo jak aluminiowe, ale nadal nie stanową dobrego zabezpieczenia. Przez to gotowanie w upalny dzień może być bardzo męczące.

Co więcej, może pojawić się na nich także tłusty osad, trudny do wyczyszczenia z setek cienkich listewek. Drewno chłonie także zapachy, dlatego przy przygotowywaniu produktów lub potraw o specyficznych, intensywnym zapachu, może on jeszcze długo się utrzymywać w pomieszczeniu.

Jeśli jednak wyjątkowo ci na nich zależy, możesz sprawić, że będą odporniejsze. Dobór odpowiedniego surowca oraz metod konserwacji będzie miało wpływ na ich trwałość.

Jakie drewno wybrać?

Do produkcji żaluzji drewnianych bardzo często używa się drewna lipowego. Jest lekkie, wytrzymałe i odporne na wysokie temperatury. Dobrze więc się na nie zdecydować, lub na inne drewno o podobnych właściwościach.

Jeśli chce się mieć podwójną pewność, że żaluzje będą długo służyć i cieszyć pięknym wyglądem, rozsądnym wyborem będą także modele z lamelkami pociągniętymi farbą, bejcą lub lakierem. Będą bezwzględnie odporniejsze i lepiej zniosą trudne, kuchenne warunki.

Jak dbać o drewniane rolety?

By drewniane rolety jak najdłużej dobrze się prezentowały, należy odpowiednio o nie dbać. Przynajmniej raz w roku powinny zostać zabezpieczone specjalnym impregnatem do drewna. Nie robi się tego oczywiście w przypadku, gdy są lakierowane lub malowane.

Regularne czyszczenie także przedłuży świetność rolet. Powinno się przecierać je z kurzu miękką ściereczką z mikrofibry, lub specjalnymi szczotkami, które umożliwiają wyczyszczenie kilku lamelek na raz – to znacznie ułatwia i usprawnia zadanie. Następnie można je przecierać specjalnymi produktami do drewna, które je nabłyszczą i ochronią przed osiadającym kurzem.

W przypadku gdy lamelki są wyjątkowo brudne, lub zebrał się na nich tłusty osad, należy je delikatnie obmyć wilgotną ściereczką nasączoną specjalnymi środkami przeznaczonymi do mycia drewna. Do takiego surowca trzeba podchodzić naprawdę ostrożnie – łatwo można je uszkodzić, odbarwić itp. Możliwe, że przy zamówieniu i zakupie rolet sprzedawca poleci ci kilka sprawdzonych specyfików dedykowanych do dbania o drewniane rolety.

Drewniane rolety to dość ryzykowny wybór osłony do kuchni, ale dla chcącego nic trudnego. Jeśli o nich marzysz lub uważasz, że będą idealnie pasowały – absolutnie z nich nie rezygnuj! Pamiętaj jedynie o tym, by odpowiednio je zabezpieczyć i dbać o nie w przyszłości.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam się