rolety w kasecie czy warto
Rolety w kasecie – czy warto?
27 sierpnia, 2018
Żaluzje drewniane montaż bez wiercenia
6 grudnia, 2018
Pokaż wszystkie

Z czego można zrobić rolety?

Z czego można zrobić rolety

Zamawiając rolety głównie poświęca się uwagę temu, jakie wymiary ma mieć i jak ma wyglądać. Równie ważną kwestią jest jednak dobór odpowiedniego materiału. To od niego zależy, jak roleta będzie się sprawować i jak będzie spełniać swoje funkcje. Z czego się je wykonuje?

Rolety naturalne czy syntetyczne?

Pierwszym dylematem jest to, czy wybrać tkaninę naturalną, czy sztuczną. Z tych pierwszych najczęściej wykorzystywana jest bawełna i len. Bardzo dobrze się prezentują, są przyjemne w dotyku, można je barwić na różne kolory. W klasycznych odcieniach pięknie sprawdzą się w wystrojach bazujących na elementach z naturalnych materiałów, mieszkaniach stylu eko czy rustykalnym.

Niestety, nie są zbyt odporne. Z tych dwojga zdecydowanie trwalszy jest len, ale ten jest z kolei wrażliwy na gniecenie i odkształcanie. Jeśli są barwione, ich kolor może wypełznąć na słońcu. Źle znoszą także pranie i czyszczenie.
W związku z tym, popularniejsze są jednak rolety z materiałów syntetycznych – poliestru i jemu podobnych. Są o wiele trwalsze, lepiej znoszą pranie i nie tracą koloru przez ekspozycję na słońce. Mniej się zagniatają i rwą. Dodatkowo, są tańsze od tych z naturalnymi materiałami.

Transparentne czy podgumowane?

Kolejną ważną kwestią jest przezroczystość rolet. Producenci oferują współcześnie materiały o różnych stopniach transparentności. Można dostosować je więc do własnych potrzeb. Jeśli zależy ci jedynie na subtelnej mgiełce w salonie, wybierz te o wysokiej przezroczystości. Dobierz je mając na uwadze to, ile przepuszczają światła i w jakim stopniu zasłaniają widok do wewnątrz. W razie niepewności, wiele sklepów oferuje przesłanie próbek.

Do sypialni lepiej jest wybrać rolety zaciemniające. W mroku lepiej i zdrowiej się śpi. W nocy osłonisz wzrok przed światłem księżyca i latarni ulicznych, a w ciągu dnia zapewnisz sobie idealne warunki do drzemki. Do tego najlepiej sprawdzą się materiały o zerowej transparentności. By uzyskać jak najlepszy efekt zaciemnienia, można wybrać także specjalny materiał podgumowany od zewnętrznej strony – wtedy ma się pewność, że do pokoju nie dostanie się ani trochę światła.

Tkaniny do zadań specjalnych

W ofertach można znaleźć także materiały o specjalnych właściwościach, dostosowane do tego, by jak najlepiej spełniać swoich zadania. Jeśli np. mieszkasz na wysokim piętrze i latem podczas upałów twoje pokoje niemiłosiernie się nagrzewają, wybierz materiał odbijający promienie słoneczne. Taka tkanina jest powleczona z jednej strony specjalną emulsją, która odbija i rozprasza słońce, zupełnie zatrzymując jego promienie. Dzięki temu pokoje nie będą się nagrzewać.

Do łazienki, kuchni i innych miejsc w których powietrze jest wilgotne, warto zdecydować się na materiał odporny na wilgoć i wodę. Dzięki temu ma się pewność, że rolety będą dłużej nam służyć, bo nie ulegną zniszczeniu lub odbarwieniu. Istnieją także materiały bardziej odporne na zakurzenie i zabrudzenia, a nawet na ogień.

Wybór dobrej tkaniny do rolety to podstawa. Mając na uwadze to, jakie funkcje ma spełniać i wiedząc, co za to odpowiada, z pewnością wybierzesz najlepszy materiał. Moc możliwości nie powinna cię już przerażać, ponieważ będziesz mieć świadomość, czego konkretnie szukasz.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam się