Rolety dzieńnoc – opinie fachowców
Rolety dzień/noc – opinie fachowców
7 sierpnia, 2018
Żaluzje drewniane w kuchni
Żaluzje drewniane w kuchni
15 sierpnia, 2018
Pokaż wszystkie

Rolety zewnętrzne – za i przeciw

Rolety zewnętrzne – za i przeciw

Montowanie rolet zewnętrznych staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Często można je zauważyć np. na nowo wybudowanych osiedlach. Warto wiedzieć, jakie są plusy i minusy posiadania takich osłon okiennych.

Ochrona przed słońcem i światłem

Podstawową funkcją rolet jest regulowanie ilości wpadającego światła i ochrona przed słońcem. Rolety zewnętrzne zdecydowanie służą raczej do zaciemniania pomieszczeń. Bezwzględnie są w tym najskuteczniejsze – zapewnią zdrowy sen w nocy i w ciągu dnia podczas drzemki.

Badania wykazują, że im ciemniej w pomieszczeniu, w którym się śpi, tym sen ten jest mocniejszy i zdrowszy. Rolety zewnętrze zupełnie zablokują także dostęp ostrego słońca i wszystkie wiążące się z nim konsekwencje – nie tylko rażące promienie, ale też wysoką temperaturę.

Kontrola temperatury wnętrza

Rolety zewnętrzne stanowią barierę także dla gorącego i zimnego powietrza z zewnątrz, wspomagając utrzymanie w domu stałej temperatury. Opuszczenie rolet w czasie upału lub mrozu (szczególnie w nocy) ochroni wnętrza przed nagrzaniem i wychłodzeniem.

Będzie to miało wpływ także na wysokość rachunków za prąd i ogrzewanie! Rozsądnie korzystanie z tej właściwości rolet zewnętrznych sprawi, że w mniejszym stopniu będziesz korzystać z klimatyzacji oraz ogrzewania.

Bariera dla hałasu, złodziei i wścibskich sąsiadów

Rolety zewnętrzne chronią dom nie tylko przed zmianami temperatury. Zatrzymują także hałas – świetnie sprawdzą się w domach położonych w hałaśliwych częściach miasta, przy ruchliwych ulicach, w pobliżu kampusów studenckich itp. Bariera ta działa także w drugą stronę – jeśli planujesz imprezę i nie chcesz narazić się sąsiadom, rolety także będą pomocne.

Wybrane modele rolet zewnętrznych posiadają specjalne atesty antywłamaniowe. Złodzieje najczęściej wybierają właśnie tę drogę dostania się do domu. Jeśli więc chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojego domu lub np. biura, rozważ montaż takich rolet. Nawet jeśli wybierzesz te nieatestowane, mogą zniechęcić potencjalnych włamywaczy!

Rolety zewnętrzne są idealne także w momencie, gdy potrzebujesz chwili prywatności. Opuszczenie ich do wybranej wysokości skutecznie cię osłoni przed wzrokiem osób trzecich. Nie musisz ich przecież opuszczać do końca – wtedy nie odetniesz całkiem źródła światła.

Wymagająca instalacja – wady rolet zewnętrznych

Wśród wielu zalet można jednak doszukać się kilku wad. Szczególnie problematyczny może być montaż – niektóre modele rolet zewnętrznych muszą być zamontowane już podczas budowy budynku. Jeśli chcemy je zainstalować później, może to wiązać się z drobnymi przebudowami albo koniecznością wyboru mniej funkcjonalnych modeli.

Dla wielu dużą wadą może być także ich wysoka cena. Jeśli nie jest to jednak dla ciebie kwota zaporowa, nie powinieneś się zrażać. Takie rolety to inwestycja na lata, która w dodatku się zwróci – będzie miała realny wpływ na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Co więcej, potencjalnie ochroni cię przed włamaniem, czyli ogromnymi stratami.

Rolety zewnętrzne mają wiele zalet i stosunkowo mało wad. Uzupełnią się wzajemnie z roletami wewnętrznymi, które będziesz mógł swobodniej wybrać. Rozważ ich zamontowanie, szczególnie jeśli jesteś na etapie budowy lub gruntownego remontu swojego domu.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam się