Plisy do kuchni – jaki kolor
Plisy do kuchni – jaki kolor? Zobacz, co myślą o tym eksperci
24 sierpnia, 2018
rolety w kasecie czy warto
Rolety w kasecie – czy warto?
27 sierpnia, 2018
Pokaż wszystkie

Rolety rzymskie czy żaluzje drewniane?

rolety rzymskie czy drewniane

Jeśli podobają ci się eleganckie, wyjątkowe wystroje i szukasz stylowych osłon okiennych, powinieneś rozważyć dwie opcje: rolety rzymskie i żaluzje drewniane. Czym się od siebie różnią i jakie są ich wady i zalety?

Wygląd rolet rzymskich i żaluzji drewnianych

Materiał rolet rzymskich zwija się nie w rulon, jak w zwyczajnych modelach, ale „składa się” w eleganckie fałdy. Z odpowiednio dobraną tkaniną dopasują się więc do nawet bardzo szykownych wnętrz, np. w stylu retro. W minimalistycznych aranżacjach będą pięknie wyeksponowane i urozmaicą wnętrze.

Drewniane żaluzje również wyglądają niezwykle stylowo. Drewno jest bardzo szlachetnym surowcem, dlatego wynosi wystrój na wyższy poziom. Ocieplają pomieszczenie, świetnie komponują się z drewnianymi meblami i podłogami. Same w sobie stanowią piękny element designu pokoju.

Takie osłony okienne nie są jednak zbyt uniwersalne. Przed ich wyborem musisz mieć stuprocentową pewność, że będą dobrze komponować się z resztą wystroju. W przeciwnym razie możesz zupełnie zaburzyć swój projekt.

Funkcjonalność

Piękny wygląd powinien jednak iść w parze w funkcjonalnością – osłony okienne nie są przecież wyłącznie ozdobami. Jak więc radzą sobie z regulowaniem natężenia światła i zasłanianiem okien? Zamawiając rolety rzymskie można dobrać materiał, który będzie w pełni odpowiadał naszym wymaganiom. Można dobrać jego transparentność i grubość, a także wybierać spośród tkanin o specjalnych właściwościach – np. odbijających promienie słoneczne, odpornych na zabrudzenia czy wilgoć. W związku z tym bardzo dobrze spełniają swoje podstawowe role.

Żaluzje drewniane, które można kupić na stronie Agatarolety.pl/katalog/kategoria/zaluzje-drewniane umożliwiają kilka ustawień, które pozwalają na dostosowanie ilości wpadającego światła, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności. W przeciwieństwie do aluminiowych żaluzji, nie nagrzewają się, więc dają wytchnienie podczas upałów. Ze względu na swoją budowę nie są jednak w stanie zapewnić stuprocentowej ciemności w pokoju.

Komfort użytkowania

Instalacje na oknach powinny być także przystępne w obsłudze i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Jak więc sprawują się rolety rzymskie i żaluzje drewniane? Rolety rzymskie obsługuje się je podobnie jak tradycyjne modele, za pomocą systemu sznurków. Im grubszy dobierze się materiał, tym będzie on cięższy i trudniejszy do podciągnięcia. Można oczywiście zamontować elektroniczny system, ale jest on dość drogi. W wyniku częstego użytkowania fałdy mogą się rozprostowywać i tracić kształt. Również pranie i czyszczenie może być dość kłopotliwe – zdecydowanie lepiej jest oddać je do specjalnego punktu, niż próbować zrobić to samodzielnie.

Żaluzje z lamelkami z drewna również nie różnią się niczym w obsłudze od innych modeli. Podobnie jak rolety rzymskie, mogą być dość ciężkie i stanowić dla niektórych kłopot przy podciąganiu. Innymi mankamentem jest też ich wymagająca konserwacja. Łatwo łapią kurz, dlatego trzeba je często obcierać, a także stosować specjalne środki do drewna chroniące przed osiadaniem kurzu. Raz na rok należy je także zabezpieczyć specjalnymi środkami do drewna. Nie wymagają jednak prania, a jedynie czyszczenia i ewentualnie mycia co jakiś czas, używając oczywiście specjalnych specyfików do drewna.

Chociaż rolety rzymskie i żaluzje drewniane są dużo droższe, a także są nieco bardziej wymagające w utrzymaniu, warto w nie zainwestować. Każdy, komu zależy na pięknym wystroju, zrozumie, że ich zachwycająca prezencja zrekompensuje wszystkie minusy.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam się