Plisy do kuchni – jaki kolor
Plisy do kuchni – jaki kolor? Zobacz, co myślą o tym eksperci
24 sierpnia, 2018
rolety w kasecie czy warto
Rolety w kasecie – czy warto?
27 sierpnia, 2018
Pokaż wszystkie

Rolety rzymskie czy żaluzje drewniane?

rolety rzymskie czy drewniane

Jeśli podobają ci się eleganckie, wyjątkowe wystroje i szukasz stylowych osłon okiennych, powinieneś rozważyć dwie opcje: rolety rzymskie i żaluzje drewniane. Czym się od siebie różnią i jakie są ich wady i zalety?

Wygląd rolet rzymskich i żaluzji drewnianych

Materiał rolet rzymskich zwija się nie w rulon, jak w zwyczajnych modelach, ale „składa się” w eleganckie fałdy. Z odpowiednio dobraną tkaniną dopasują się więc do nawet bardzo szykownych wnętrz, np. w stylu retro. W minimalistycznych aranżacjach będą pięknie wyeksponowane i urozmaicą wnętrze.

Drewniane żaluzje również wyglądają niezwykle stylowo. Drewno jest bardzo szlachetnym surowcem, dlatego wynosi wystrój na wyższy poziom. Ocieplają pomieszczenie, świetnie komponują się z drewnianymi meblami i podłogami. Same w sobie stanowią piękny element designu pokoju.

Takie osłony okienne nie są jednak zbyt uniwersalne. Przed ich wyborem musisz mieć stuprocentową pewność, że będą dobrze komponować się z resztą wystroju. W przeciwnym razie możesz zupełnie zaburzyć swój projekt.

Funkcjonalność

Piękny wygląd powinien jednak iść w parze w funkcjonalnością – osłony okienne nie są przecież wyłącznie ozdobami. Jak więc radzą sobie z regulowaniem natężenia światła i zasłanianiem okien? Zamawiając rolety rzymskie można dobrać materiał, który będzie w pełni odpowiadał naszym wymaganiom. Można dobrać jego transparentność i grubość, a także wybierać spośród tkanin o specjalnych właściwościach – np. odbijających promienie słoneczne, odpornych na zabrudzenia czy wilgoć. W związku z tym bardzo dobrze spełniają swoje podstawowe role.

Żaluzje drewniane, które można kupić na stronie Agatarolety.pl/katalog/kategoria/zaluzje-drewniane umożliwiają kilka ustawień, które pozwalają na dostosowanie ilości wpadającego światła, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności. W przeciwieństwie do aluminiowych żaluzji, nie nagrzewają się, więc dają wytchnienie podczas upałów. Ze względu na swoją budowę nie są jednak w stanie zapewnić stuprocentowej ciemności w pokoju.

Komfort użytkowania

Instalacje na oknach powinny być także przystępne w obsłudze i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Jak więc sprawują się rolety rzymskie i żaluzje drewniane? Rolety rzymskie obsługuje się je podobnie jak tradycyjne modele, za pomocą systemu sznurków. Im grubszy dobierze się materiał, tym będzie on cięższy i trudniejszy do podciągnięcia. Można oczywiście zamontować elektroniczny system, ale jest on dość drogi. W wyniku częstego użytkowania fałdy mogą się rozprostowywać i tracić kształt. Również pranie i czyszczenie może być dość kłopotliwe – zdecydowanie lepiej jest oddać je do specjalnego punktu, niż próbować zrobić to samodzielnie.

Żaluzje z lamelkami z drewna również nie różnią się niczym w obsłudze od innych modeli. Podobnie jak rolety rzymskie, mogą być dość ciężkie i stanowić dla niektórych kłopot przy podciąganiu. Innymi mankamentem jest też ich wymagająca konserwacja. Łatwo łapią kurz, dlatego trzeba je często obcierać, a także stosować specjalne środki do drewna chroniące przed osiadaniem kurzu. Raz na rok należy je także zabezpieczyć specjalnymi środkami do drewna. Nie wymagają jednak prania, a jedynie czyszczenia i ewentualnie mycia co jakiś czas, używając oczywiście specjalnych specyfików do drewna.

Chociaż rolety rzymskie i żaluzje drewniane są dużo droższe, a także są nieco bardziej wymagające w utrzymaniu, warto w nie zainwestować. Każdy, komu zależy na pięknym wystroju, zrozumie, że ich zachwycająca prezencja zrekompensuje wszystkie minusy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam się