Czy jasne rolety w oknach to dobry pomysł
Czy jasne rolety w oknach to dobry pomysł?
2 sierpnia, 2018
Rolety dzieńnoc – opinie fachowców
Rolety dzień/noc – opinie fachowców
7 sierpnia, 2018
Pokaż wszystkie

Plisy na okna – jak się sprawdzają?

Plisy na okna – jak się sprawdzają

Warto mieć świadomość, że oprócz rolet i żaluzji istnieją jeszcze inne rozwiązania w kwestii osłon okiennych. Coraz większą popularnością cieszą się tzw. plisy. Wyglądają oryginalnie, a ich nietypowy sposób działania sprawia, że są bardzo funkcjonalne. Gdzie najlepiej się sprawdzą i co warto o nich wiedzieć?

Mechanizm działania

Plisy działają w bardzo wyjątkowy sposób – materiał, z którego są wykonane, zwija się w harmonijkę. Ponieważ są zwykle zamontowane na dwóch prowadnicach, można je zsuwać zarówno z dołu, jak i z góry. To umożliwia ich dowolne ustawienie na powierzchni okna i sprawia, że są wyjątkowo funkcjonalne.

Sposób montażu

Można je zamontować w sposób inwazyjny (z ingerencją w ramę okna) lub nieinwazyjny (na specjalne zaczepy lub haczyki). Najlepiej będą działać, gdy zostaną zainstalowane bardzo blisko szyby. Rozsądnie będzie więc zrezygnować z nich w pokojach, w których na oknach może zbierać się dużo wilgoci, tj. kuchni i łazience.

Zabezpieczenie przed światłem i słońcem

Wyjątkowy mechanizm działania sprawia, że są bardzo wygodne i skuteczne w blokowaniu promieni słonecznych. Dobierając materiał zgodnie z miejscem, w którym będą wisiały (okna ustawione na określony kierunek) i swoimi potrzebami, będziesz z pewnością zadowolony z ich działania. W przypadku, gdy zależy ci na ochronie wnętrza przed nagrzewaniem, możesz wybrać specjalne tkaniny powleczone środkiem odbijającym promienie słoneczne.

Jeśli w ciągu dnia rażą cię promienie, ale nie chcesz zasłaniać całego okna, wystarczy że ustawisz plisy w odpowiedni sposób. Dzięki temu nie odetniesz w zupełności źródła światła i nie pozbawisz się widoków za oknem.

Sposób na zasłonięcie okien

System działania plis jest niezwykle wygodny również w przypadku, gdy potrzebujesz zasłonić okna przed wzrokiem osób z zewnątrz. Jeśli chcesz tylko na szybko się przebrać, chodzisz po domu w mało reprezentacyjnym stroju lub po prostu potrzebujesz intymności, możesz zasunąć plisy na takiej wysokości, jaka będzie cię satysfakcjonowała. Z powodzeniem mogą więc pełnić funkcję tzw. zazdroski.

Wytrzymałość i konserwacja

Wśród wielu plusów znajdą się też i pewne minusy. Plisy nie należą do wytrzymałych osłon okiennych. Częste składanie i rozkładanie sprawia, że materiał szybko się zużywa. Co więcej, pozostawianie w pełni rozwiniętych plis na długi czas może skutkować odkształcaniem się tkaniny i utrudnionym funkcjonowaniem.

W zagłębieniach plis zbiera się dużo kurzu. Oczyszczanie i panie nie jest może szczególnie skomplikowane, ale nie należy do najszybszych i najłatwiejszych zajęć. Rozwiązaniem może być wybór specjalnego materiału, który w mniejszym stopniu przyciąga kurz, pył i inne zabrudzenia.

Niebanalny wygląd

Plisy niewątpliwie wyglądają nietypowo i oryginalnie. Nie odnajdą się jednak w każdym wnętrzu. Zdecydowanie najbardziej pasują do wnętrz w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Jeśli jednak wybierzesz plisy z jasnego, nienarzucającego się materiału, mogą korzystnie wyglądać w przypadku większości wystrojów.

Plisy to wyjątkowe osłony okienne, dlatego wymagają specjalnego traktowania. Są jednak tak estetyczne i funkcjonalne, że warto rozważyć ich wybór. Urozmaicą każdy wystrój i znacznie ułatwią codzienne życie.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam się