Jakie rolety wybrać, by w domu było chłodno
Jakie rolety wybrać, by w domu było chłodno?
22 sierpnia, 2018
Plisy do kuchni – jaki kolor
Plisy do kuchni – jaki kolor? Zobacz, co myślą o tym eksperci
24 sierpnia, 2018
Pokaż wszystkie

Plisy czy poziome żaluzje?

plisy czy poziome żaluzje

Jeśli szczególnie zależy ci na osłonie okiennej, która umożliwi ci dużą dowolność w regulowaniu natężenia światła, zdecydowanie powinieneś rozważyć zakup plis lub żaluzji. Czym się od siebie różnią i co należy o nich wiedzieć? W jakich sytuacjach lepiej się sprawdzają?

Mnogość ustawień – liczne rozwiązania

Plisy charakteryzują się wyjątkowym mechanizmem działania. Materiał złożony w harmonijkę jest rozpięty na dwóch prowadnicach i dwóch profilach, dzięki czemu plisę można zsuwać i rozsuwać zarówno od dołu, jak i od góry. To umożliwia rozwinięcie jej na dowolnym miejscu okna.

Dzięki temu, można bardzo swobodnie dostosować natężenie światła do aktualnej potrzeby. Jeśli np. w ciągu dnia promienie słońca rażą twój wzrok i rozpraszają, ale nie chcesz odcinać dopływu światła, możesz ustawić plisę w taki sposób, by zasłoniła jedynie potrzebny fragment okna.

Żaluzje natomiast składają się z dziesiątek lamelek, które można obracać pod różnym kątem. Taki mechanizm również daje pewne pole do manipulowania ilością wpuszczanego światła. W zależności od ustawienia, można z powodzeniem wpuścić bardzo dużo światła, ale też i niemalże zupełnie zaciemnić pokój.

Plisy i żaluzje na straży intymności

Mechanizm działania plis jest także niezwykle funkcjonalny, gdy chcesz na chwilę zasłonić okno, bo potrzebujesz prywatności. Plisy mogą z powodzeniem pełnić także funkcję zazdroski, dzięki czemu rano możesz bez skrępowania chodzić po domu w piżamie, nie tracąc przyjemnych promieni wschodzącego słońca.

Również żaluzje świetnie sprawdzą się w momencie, gdy chcesz osłonić się przed wzrokiem osób z zewnątrz, ale nie chcesz wyciemnić pomieszczenia. Odpowiednie ustawienie pozwoli ci zachować prywatność, bez konieczności przebywania w półmroku.

Piękny wygląd w cenie

Pięknie dobrane osłony okienne potrafią odmienić cały wystrój, dlatego należy wybierać je z rozwagą. Plisy wyglądają niezwykle oryginalnie – harmonijkowy materiał daje geometryczny, przestrzenny efekt. Nierównomierne ustawienie na poszczególnych częściach okien wygląda ekstrawagancko i nowocześnie. Bezwzględnie plisy będą więc najlepiej prezentować się we wnętrzach o bardziej minimalistycznym, współczesnym designie. Należy mieć też świadomość, że są dość drogą instalacją.

Żaluzje są nieco bardziej uniwersalne, w zależności do dobranego materiału lamelek. Najpiękniejsze są zdecydowanie te drewniane, ale oprócz wysokiej ceny są wymagające w utrzymaniu i konserwacji. Nie będą także pasować do każdego wystroju – najlepiej skomponują się z drewnianymi ramami okiennymi i drewnianymi meblami.

Blaski i cienie codziennego użytkowania

Plisy i żaluzje mają jednak także swoje minusy. Oba rodzaje osłon ze względu na specyfikę swojej budowy bardzo łatwo zbierają kurz, należy więc je częściej czyścić. Często używane plisy mogą szybko zniszczyć – pozostawione zbyt długo w pozycji rozwiniętej mogą się odkształcać.  Żaluzje natomiast, szczególnie te wykonane z drewna, mogą być bardzo ciężkie do podciągnięcia.

Plisy i żaluzje są bardzo ciekawymi osłonami, ale dość drogimi i wymagającymi w utrzymaniu. Te wady nie powinny jednak nikogo odstraszyć, ponieważ obie te osłony odwdzięczą się pięknym wyglądem i funkcjonalnością.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam się