Żaluzje drewniane w kuchni
Żaluzje drewniane w kuchni
15 sierpnia, 2018
Roleta do sypialni – urządzamy sypialnie
Roleta do sypialni – urządzamy sypialnie
21 sierpnia, 2018
Pokaż wszystkie

Moskitiery rolowane czy ramkowe?

Moskitiery rolowane czy ramkowe

Nadejście sezonu letniego wiąże się często niestety z plagami owadów wpychającymi się do mieszkań. Są irytujące, obrzydliwe, a także niebezpieczne, dlatego warto się przed nimi porządnie zabezpieczyć. Najlepszym rozwiązaniem bezwzględnie są moskitiery, jednak jaki wybrać model? Porównamy moskitiery rolowane z ramkowymi.

Moskitiera rolowana

W tym modelu gęstopleciona siatka (z włóka szklanego i/lub PCV) zamontowana jest na dwóch prowadnicach i zwija się w rulon do kasety. Po rozwinięciu siatkę zaczepia się na dole ramy okna, tak, by zapobiec jej zwijaniu. To bardzo prosty i wygodny system. Świetnie nadaje się do okien, drzwi balkonowych, okien dachowych itp. Takie moskitiery występują zwykle w dwóch wariantach – rolowane pionowo i poziomo.

Moskitiera ramkowa

Taki system składa się z siatki na stale rozciągniętej na ramce, którą przymocowuje się do okna jednym z wybranych sposobów (inwazyjnie lub nieinwazyjnie). Można zdecydować, czy moskitiera zostanie zainstalowana na stałe czy na specjalne zaczepy. W przypadku drugiej opcji, można ją samodzielnie zdemontować w dowolnym momencie i ponownie założyć, gdy będzie taka potrzeba.

Skuteczność

Nie ma wątpliwości, że gęsta siatka o małych oczkach skutecznie zatrzymuje wszystkie owady starające dostać się do wnętrza domu. Czy jednak poszczególne typy moskitier różnią się od siebie skutecznością? Trudno to ocenić, szczególnie w przypadku tych dwóch rodzajów. Jedynym momentem, w którym skuteczność moskitiery jest wystawiona na próbę, jest chwila, w której pojawia się konieczność chwilowego usunięcia siatki.

Moskitierę rolowaną da się szybko zwinąć i rozwinąć, minimalizując ryzyko, że w tym czasie do mieszkania dostaną się owady. Proces zdejmowania i zakładania moskitiery ramkowej z pewnością trwa dłużej. Jeśli więc wiesz, że takie sytuacje mogą mieć często miejsce lub szukasz osłony np. na drzwi balkonowe, zdecydowanie wybierz moskitierę rolowaną.

Wytrzymałość

Kolejną ważną cechą takich instalacji jest ich wytrzymałość. Takie systemy nie należą do najtańszych, dlatego każdemu klientowi zależy, by była to inwestycja na lata. Zarówno moskitiery rolowane jak i ramkowe wykonane są z materiałów najwyżej jakości, dlatego są odpowiednio odporne i dobrze się sprawują. Jednakże, ze względu na inny sposób działania, czas ich przydatności może się różnić.

Moskitiery rolowane zazwyczaj są często „w ruchu”. Częste zwijanie i rozwijanie w sposób oczywisty będzie miało wpływ na stan siatki. Nawet najodporniejsza siatka w końcu się zużyje w wyniku intensywnego użytkowania. Jej wytrzymałość będzie szczególnie nadwyrężona, jeśli wybierze się montaż na stałe. Moskitiery ramkowe są nieruchome, dlatego z pewnością wytrzymają dłużej. Jeśli dodatkowo będzie się je demontowało i poprawnie przechowywało poza sezonem, będą dobrze służyć przez wiele lat.

Moskitiery rolowane i ramkowe pełnią różne funkcje, więc lepiej sprawdzają się w określonych sytuacjach. Decydując się na jedne z nich, dobrze przemyśl, czego oczekujesz od moskitiery i w jakich sytuacjach będzie ci ona potrzebna. Wybierz moskitierę, która najlepiej sprawdzi się w twoim domu!

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam się