Jak montować i ile kosztują białe drewniane żaluzje
Jak montować i ile kosztują białe drewniane żaluzje?
22 sierpnia, 2018
plisy czy poziome żaluzje
Plisy czy poziome żaluzje?
23 sierpnia, 2018
Pokaż wszystkie

Jakie rolety wybrać, by w domu było chłodno?

Jakie rolety wybrać, by w domu było chłodno

Dom powinien być miejscem, w którym można skryć się przed męczącymi upałami i znaleźć chwilę wytchnienia. By tak było, należy odpowiednio ochronić swoje wnętrza przed ostrym słońcem. Jakie rolety zamontowane na oknach zapobiegają nagrzewaniu się pokoi?

Jasne rolety

Powszechnie wiadomo jest, że jasne kolory odbijają światło. W upalne dni zakłada się białe koszule i inne jasne ubrania. Podobnie zadziałają jasne rolety zamontowane na oknach. By dobrze spełniły swoją funkcję, wybierz jednak nieco grubszy materiał, tj. o większej gramaturze. Zbyt cienkie rolety będą prześwitywać i mogą zupełnie nie ochronić wnętrza twojego domu przed słońcem.

Dodatkowym atutem jasnych rolet jest to, że są w zasadzie uniwersalne – dopasują się do większości wnętrz i ram okiennych. Co więcej, optycznie rozświetlą i powiększą pokój. Z pewnością będą wyglądać dyskretnie i subtelnie, dlatego nie musisz się martwić, czy będą dobrze wyglądać w twoim mieszkaniu.

Rolety o mniejszej transparentności

Im mniej światła i promieni słonecznych będzie przepuszczał materiał rolety, tym chłodniej będzie w mieszkaniu. Przy doborze tkaniny zwróć więc uwagę na jej przepuszczalność, tj. transparentność. Można wybierać naprawdę spośród wielu wariantów.

W razie wątpliwości, dobrym pomysłem będzie zamówienie próbki materiału, by przyjrzeć mu się w domu i go przetestować. Jasna roleta może być zupełnie nieprześwitująca – osłoni dom przed słońcem i wzrokiem sąsiadów, a przy tym przyjemnie optycznie rozjaśni całe pomieszczenie.

Rolety z materiałem odbijającym promienie słoneczne

Najskuteczniejszym rozwiązaniem z pewnością będą rolety dedykowane do zapobiegania nagrzewaniu pomieszczeń, czyli odbijające promienie słoneczne. Są powleczone z zewnętrznej strony specjalną emulsją, która działa jak refleks. Niektóre pokoje absolutnie nie powinny się nadmiernie nagrzewać, np. kuchnia, sypialnia czy pokój dziecięcy. Zamontowanie rolety z takim materiałem daje stuprocentową pewność, że w pomieszczeniu utrzymywać się będzie przyjemna temperatura.

Rolety zewnętrzne

Niezawodne zabezpieczenie przed upałem gwarantują także rolety zewnętrzne. Stają się coraz popularniejsze, ze względu na liczne korzyści, które daje ich instalacja. Chronią dom nie tylko przed nagrzewaniem, ale także przez wychłodzeniem. Co więcej, stanowią barierę dla hałasu, zanieczyszczeń, a nawet włamywaczy.

Niektórym może przeszkadzać, że zasłaniają całkowicie okno, dlatego dobrze zamontować także wybrane rolety wewnętrzne. Wtedy zawsze będzie można dostosować ilość wpadającego światła i promieni słonecznych zgodnie ze swoimi wymaganiami.

Wnętrze domu nagrzewa się głównie przez okna. Odpowiednio dobrane rolety pomogą więc ograniczyć lub nawet zupełnie zapobiec wzrostowi temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych. Taka kontrola nie tylko podnosi komfort życia codziennego, ale i pozwala zmniejszyć rachunki za prąd – nie trzeba stosować wentylatorów, klimatyzatorów itp. Sprytna aranżacja okna to same korzyści!

Teksty powstał we współpracy z firmą Agatarolet.pl

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam się