Żaluzje drewniane montaż bez wiercenia
6 grudnia, 2018
Rolety termiczne na okna dachowe – jak są wykonane
Rolety termiczne na okna dachowe – jak są wykonane?
2 lutego, 2019
Pokaż wszystkie

Jak naprawić żaluzje plisowane

Podczas codziennego użytkowana osłon okiennych łatwo niestety o drobne usterki. Najwięcej obaw budzą plisy, ponieważ ich sposób działania wymaga angażowania całej instalacji. Podpowiadamy więc, jak samodzielnie naprawić żaluzje plisowane.

Żaluzje plisowane są stale w ruchu, więc przez nieuwagę można je przypadkiem uszkodzić. Chociaż wyjątkowa zasada ich działania kojarzy się ze skomplikowanym mechanizmem, absolutnie tak nie jest. Wiele napraw żaluzji plisowanych można z powodzeniem wykonać we własnym zakresie.

Naprawy żaluzji plisowanych – kiedy można wykonać je samodzielnie?

Oczywiście każdemu mogą przytrafić się bardziej lub mniej inwazyjne usterki. Dobrze jest jednak wiedzieć, kiedy można przeprowadzić naprawy żaluzji plisowanych we własnym domu, a kiedy lepiej jest zgłosić się do producenta. Niektórzy z nich oferują do zamówionych na wymiar plis komponenty, które zazwyczaj wymienia się w bardzo prosty sposób, według instrukcji załączonej do opakowania.

Potrzebujesz plisów? Kup je na https://www.agatarolety.pl/katalog/kategoria/plisy

Jeśli to zadanie przekracza Twoje umiejętności, warto mimo wszystko poprosić o pomoc specjalistów – samodzielne, nieudolne próby naprawy żaluzji plisowanych mogą skończyć się poważniejszym uszkodzeniem. Postaramy się jednak omówić krótko dwa sposoby naprawy najczęstszych usterek.

Naprawa żaluzji plisowanych – wymiana zerwanego sznurka

Materiał plisy rozpięty jest na sznurkach – dzięki temu jest zawsze napięty i dobrze się układa. Taką linkę da się niestety przypadkowo przerwać lub przeciąć. Producenci najczęściej dokładają starań, by były jak najwytrzymalsze, ale w niektórych przypadkach nawet materiał najwyższej jakości nie będzie wystarczająco odporny.

Wymiana linki jest na szczęście jedną z prostszych napraw żaluzji plisowanych. Uszkodzony sznurek usuwa się z uprzednio zdemontowanej plisy i wymienia się go nowym, przewlekając przez odpowiednie otwory (wzorując się na drugiej stronie). Jego długość oblicza się prostym sposobem – szerokość plisy dodaje się do jej podwojonej wysokości.

Naprawa żaluzji plisowanych – odkształcony materiał

Najważniejszą cechą plis jest ich charakterystyczny, złożony w harmonijkę materiał. Zagięcia są zwykle tak wykonane, by nawet długo rozwinięte żaluzje plisowane nie rozprostowywały się. Jeśli jednak jakimś sposobem tak się stanie, wymiana materiału nie jest zwykle koniecznością.

naprawę żaluzji plisowanych można także spróbować wykonać samodzielnie. Wystarczy postarać się ręcznie złożyć rozprostowane miejsce, mocno zsunąć plisę i zostawić na kilka godzin. W przypadku bardziej uporczywego materiału, można delikatnie zmoczyć go wodą lub nawet przeprać zgodnie z zaleceniami producenta, a potem powiesić złożoną na miejscu i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Wszystko, co jest często w użytku, może zostać narażone na usterki. Naprawa żaluzji plisowanych nie jest jednak trudna, a do tego z pewnością rzadko kiedy będzie konieczna. Każdy dobry producent na pewno zadbał o najwyższą jakość swojego produktu, a co więcej, wielu z nich oferuje wymienne części w zestawie i naprawy gwarancyjne. 

Artykuł powstał we współpracy z Agatarolety.pl

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam się