plisa cosimo
Plisy okienne termoizolacyjne
30 maja, 2021
Moskitiery Sosnowiec
1 lipca, 2021
Pokaż wszystkie

Czy rolety można prać?

Przy okazji mycia okien często pierze się także zasłony, na których również zbiera się kurz, pył i inne zabrudzenia. Wiele osób zastanawia się jednak, jak postępować z bardziej nowoczesnymi osłonami. Wyjaśniamy, czy rolety można prać!

Aranżacja okienna brzydko zszarzała? A może jest poplamiona? Najwidoczniej należy ją wyczyścić. Trzeba jednak zrobić to w odpowiedni sposób. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy rolety można prać!

Czy rolety można prać?

Zastanawiasz się, czy rolety można prać? Przede wszystkim sprawdź opis produktu lub skontaktuj się z producentem. W większości przypadków tkaniny mogą być czyszczone przy użyciu wody, ale niektóre absolutnie nie powinny mieć z nią dłuższego kontaktu. Wtedy powinno się jedynie oddać je do pralni chemicznej. Jeśli zaś nie ma żadnych przeciwwskazań, rolety jak najbardziej można prać – oczywiście ręcznie.

Jak prać rolety?

Zanim zacznie się proces czyszczenia, trzeba wiedzieć, jak prać rolety. Najpierw powinno się je dokładnie wytrzeć z kurzu, za pomocą miękkiej ściereczki. Następnie ich materiał można równomiernie przecierać gąbeczką lub mikrofibrą nasączoną w roztworze letniej wody (o temperaturze max. 30°C) i delikatnego detergentu, np. szarego mydła czy płynu do tkanin. Dla lepszego efektu tkaninę można chwilę namoczyć, np. w wannie. Po wszystkim wystarczy dokładnie spłukać ją chłodną wodą i odwiesić do wyschnięcia.

Na co uważać podczas prania rolet?

Podczas prania rolet przede wszystkim nie wolno szorować tkaniny, ponieważ można ją przypadkiem uszkodzić. Zawsze warto też najpierw sprawdzić, jak reaguje na czyszczenie na niewielkim, niewidocznym fragmencie. Do suszenia dobrze jest całkowicie rozwinąć osłonę. Jeśli się lekko pogniecie czy powygina, ale może być prasowana, warto ostrożnie rozprostować ją żelazkiem.

Kiedy sprawdzi się już, czy rolety można prać, należy ostrożnie obchodzić się z materiałem. Podczas czyszczenia da się przypadkiem uszkodzić czy odbarwić materiał, dlatego trzeba być uważnym. Stosuj się do zaleceń producenta, by cieszyć się czystymi, pięknymi osłonami!

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam się